Trucující duch

Rok 1977 | Krakovec | délka 6.6 km | 7 zastavení | trvání 2.5h

Trasa vede z hradu Krakovce k Máchově mlýnu a zpět. Je dobrodružná - několikrát křižuje potok, který je třeba přebrodit nebo přejít po kládách a kamenech.


Natáčení filmu Ať žijí duchové se zastavilo v půlce, protože představitel rytíře Brtníka stávkuje. Pomoz dětským hercům usmířit si ho.

Asi znáte český filmový muzikál Ať žijí duchové. Děti si v něm chtějí ze starého hradu Brtníku vybudovat klubovnu, ale zjistí, že na hradě straší rytíř Brtník z Brtníku a jeho dcera Leontýnka a navíc jejich záměru brání dospělí z vesnice. Režisér Oldřich Lipský film natočil před čtyřiceti lety (v letech 1976 - 77) podle scénáře, na kterém se spolu s ním podílel i Zdeněk Svěrák a Jiří Melíšek. Povedený film plný písniček s hudbou Jaroslava Uhlíře je stále populární. Přitom stačilo málo a film by nebyl dotočen, protože jeho natáčení se uprostřed práce zastavilo. Herec Jiří Sovák – představitel rytíře Brtníka totiž ztratil trpělivost se všudy přítomnými dětskými herci, byl na ně nepříjemný a ti mu na oplátku dělali naschvály a vzali mu čistící štěteček od dýmky. Mistr Sovák se urazil se a odmítl dál hrát. Produkci stojí zastavené natáčení veliké peníze a je potřeba pomoct Jirkovi Procházkovi alias Dlouhému Jankovi, aby tenhle šmodrchel nepohody rozmotal.