Jednodenní republika

Rok 1918 | Písek | délka 2 km | 8 zastavení | trvání 1h

Trasa prochází přímo místy, kde se vyhlašování republiky a následné věci děly, a křižuje tedy ulicemi a parkem v píseckém centru.


Redaktor Hanzlíček netuší, že plán vyhlásit samostatnou Československou republiku byl prozrazen, a řítí se do maléru.

První světová válka, kterou vyvolalo Rakousko-Uhersko ve spojení s rozpínavým Německem, po čtyřech letech dospěla do konečné fáze. Všechny válčící strany jsou vyčerpány a počty obětí se počítají na miliony. Evropou se šíří smrtící pandemie takzvané Španělské chřipky a zároveň nenávist k mocnářům, kteří válku vyvolali. V českých zemích se už nahlas hovoří o tom, že americký prezident Wilson podporuje rozdělení Rakouska-Uherska a vznik samostatného českého státu a že je čas vyhlásit samostatnost. Rakouská vláda měla své uši všude a tak začátkem října 1918 začala z Čech zuřivě vyvážet všechny potraviny, uhlí a nejrůznější strojní zařízení. Tím ale ještě víc rozdmýchala požár nespokojenosti, a tak zvaná Socialistická národní rada dospěla k tomu, že hrozí násilná revoluce, jakou zažilo rok před tím Rusko, a rozhodla se aktivně organizovat celonárodní protest a na 14. října 1918 vyhlásila generální stávku – hlavně jako protest proti vývozu potravin. Ti ráznější chtěli rovnou vyhlásit samostatnou republiku, ale odpor těch opatrnějších a posílení vojenských a policejních hlídek v ulicích Prahy způsobily to, že byla na poslední chvíli odvolána stávka i vyhlášení samostatnosti. Problém však byl, že tahle informace se nedostala zpět k vyslanci Socialistické rady odboráři a novináři Karlu Hanzlíčkovi, který přijel do Písku, aby zde pomohl s organizací stávky, a v kapse si přivezl poznámky k tomu, jak dobře vyhlásit republiku.

Herní trasa a s ní spojená sehrávka je financována z prostředků Ministerstva kultury ČR v rámci projektu Společné století.