Záhada Psí věže

Rok 1226 | Znojmo | délka 4 km | 9 zastavení | trvání 2h

Trasa vede ulicemi a uličkami starého města a zavede tě k těm nejstarším památkám – rotundě, hradu i nejstarším znojemským kostelům. Druhá a třetí třetina trasy sleduje původní městské hradby a vede tedy městskými parky.


Lokátor Mauer, kterého povolal král z Německa, aby vytyčil nové královské město Znojmo, si neví rady, jakou určit městu správnou velikost.

Přemysl Otakar I. získal po smrti svého bratra, moravského markraběte Vladislava Jindřicha, hrad na jižní hranici Moravy zvaný Znoyem. Český král o tomto pevném hradu vypínajícím se nad malebnou prosluněnou krajinou nad řekou Dyjí už slyšel. Král již dříve ochutnal zdejší víno a tak, když uslyšel o svém novém majetku, nasucho polkl a v nejbližším možném termínu vyrazil s náležitým doprovodem na obhlídku hradu. Když se sám na vlastní oči přesvědčil o výhodné poloze hradu a plnosti zdejších vinných sklepů, rozhodl, že kolem hradu založí nové královské město. Problém byl v tom, že rozlohu města musíte chytře vyměřit a dobře propočítat, stejně, jako když vyměřujete dům, jen je to mnohem větší flák země a navíc různě vyboulený a zakřivený díky různým skalám, potokům a podobně. Problém byl o to větší, že v té době bylo v Čechách a na Moravě asi tolik zakladatelů měst, ke kterým by měl Přemysl Otakar důvěru, jako diamantů v královské koruně. Ehm. Žádný. Přemysl Otakar I. se však nedal odradit a povolal věhlasného vytyčovatele měst – tak zvaného lokátora – Edelberta Mauera, který se osvědčil při zakládání měst v Německu. Jenže ani pro zkušeného lokátora s hodně otlučenými vytyčovacími kolíky to nebyl snadný úkol. Jak velké má město být? Kde mají být hradby, aby dobře město ochránily? Kolik obranných věží a kde má město mít? Kde mají být hlavní brány? A další a další otázky se Mauerovi vyrojily v hlavě, když dorazil na pláň před znojemským hradem.